viharkár

kötetlen topic...:)

Moderators: SONI, Pudva, Bogyo28

User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

viharkár

Post by Peti »

Úgy néz ki DavidMolnar-nak van igaza, és a "vis major" biztosítós jolly joker következett be! :evil:

Tehát az autóra nem fizetnek semmit, mert nem épület! Csak, ha a casco úgy van megkötve. Akkor sem fizetnének semmit, ha az autó bent állt volna a garázsban, és az ráomlott volna!

Tegnap volt kint a biztosítós, én mailben átküldtem a képeket, és ma ezt válaszolta:

"A vezető kárszakértőm tájékoztatott, hogy a szomszéd kéménye , melyet a vihar ledöndött az udvarukban álló gépjárműre, nem térül, csak casco biztosításban - szintén viharkárként - lehet a kárt téríteni.
A vihar "vis major", ezért az Ön szomszédja nem tehető felelőssé."

Mi az a vis maior?

A vis maior (vagy vis major) jelentése szó szerint „nagyobb erő”. A Bakos-féle Idegen Szavak Szótára (Akadémiai Kiadó, 1983) a következőt írja a kifejezésről: előre nem látott kényszerítő körülmény ill. elháríthatatlan akadály, amely meggátol valamely kötelezettség teljesítésében.

A vis maior tehát olyan esemény, amelynek bekövetkezése egyrészt nem előre kiszámítható, másrészt az ember (bármilyen ember) kevés ahhoz, hogy elhárítsa akár magát az eseményt, akár következményeit.

Jellegzetesen vis maiornak tekinthetők a természeti csapások és egyéb katasztrófák – árvíz, tornádó, földrengés, hajótörés, tűzvész – valamint olyan emberi megmozdulások, amelyek ellenállhatatlan, elemi erővel hatnak – háború, forradalom, rablótámadás, stb.

A vis maior jogi fogalom is, jellegéből fakadóan sem bekövetkezéséért, sem következményeiért nem felelős senki, így ezek nem róhatók fel senkinek. Amennyiben tehát egy eljárás során megállapítást nyer, hogy egy bekövetkezett esemény vis maior volt, az egyéni felelősség kérdését elvetik.

Ilyenkor lehet még valamit tenni?
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
Süni
OfficialGréTCSiTanárúr
Posts: 2147
Joined: Fri Sep 23, 2005 12:36 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Vál
Contact:

Re: viharkár

Post by Süni »

Kiverni a szomszédból az összeget.
User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

Re: viharkár

Post by Peti »

Azon kívül?
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
Hattyu
rengetegetirogatide
Posts: 1555
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:46 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc vagy a TESCO
Contact:

Re: viharkár

Post by Hattyu »

Próbálj meg fellebbezni ha lehet erre.
Mert ha a szomszédnak normálisan van a kéménye megépítve akkor nem következk be.
Tehát a szomszéd mégiscsak felelősségre lehetne vonni szerintem valahogy mivel az ő háza,"ők" építették,neki a kötelessége a saját házának az állapotáról gondoskodni.

Próba cseresznye,valamit csak ki lehet ebből is okoskodni :roll:
71' Taunus 2a 1.3 s4 to ??? :)(a feltámasztásos)
"A Remény hal meg utoljára!"
Trust no one!!
User avatar
Tibi
rengetegetirogatide
Posts: 4408
Joined: Tue May 31, 2005 10:12 am
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc - Bp
Contact:

Re: viharkár

Post by Tibi »

Ügyvédi felszólítás volt a biztosító felé vagy csak saját magad reklamáltál ?
1980 Capri MK3
User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

Re: viharkár

Post by Peti »

Hattyu wrote:Próbálj meg fellebbezni ha lehet erre.
Mert ha a szomszédnak normálisan van a kéménye megépítve akkor nem következk be.
Tehát a szomszéd mégiscsak felelősségre lehetne vonni szerintem valahogy mivel az ő háza,"ők" építették,neki a kötelessége a saját házának az állapotáról gondoskodni.

Próba cseresznye,valamit csak ki lehet ebből is okoskodni :roll:
Normálisan volt megépítve, a kémény 2 éves volt. :(

Pereskedni lehetne a szomszéddal, de azt nem fogok, nagyon jóba vagyunk!
Még nem beszéltünk róla hogy mennyit ajánl fel, de fogunk.
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

Re: viharkár

Post by Peti »

Tibi wrote:Ügyvédi felszólítás volt a biztosító felé vagy csak saját magad reklamáltál ?
Bejelentettem a kárt, tegnap jött ki az ember. A kerítésem, és a tetőkárom, -nekem is volt 16 négyzetméter cserép, ezeket kifizetik. Az autó más tészta. Csak, ha az autóra külön kötöttem volna úgy meg a cascót, hogy viharkár esetére is, akkor fizetnének. Érted, -mire fel reklamáljak?
Ez a "vis major" dolog tavaly óta hivatalosan is be van vezetve.
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
Tibi
rengetegetirogatide
Posts: 4408
Joined: Tue May 31, 2005 10:12 am
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Miskolc - Bp
Contact:

Re: viharkár

Post by Tibi »

Én értem, de itt most az ügyvéden van a hangsúly hátha az tud valamit amit mi nem tudunk.
1980 Capri MK3
User avatar
gizmo
Überführer
Posts: 1359
Joined: Mon Nov 29, 2004 4:54 pm
ClassicFord klubtag?: Nem
Contact:

Re: viharkár

Post by gizmo »

van ügyvéd ismerős, és végzős barátnő a jogi egyetemen, megkérdem majd... hátha tud valami okosat! :idea:
- '79 Ford Capri 2.8
- '91 Ford Sierra DOHC
User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

Re: viharkár

Post by Peti »

Oké, köszi szépen!
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
szszaby
rengetegetirogatide
Posts: 4629
Joined: Tue Jun 28, 2005 2:37 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Karcag

Re: viharkár

Post by szszaby »

Érdekes azért, hogy a szomszéd tulajdonában lévő dolog kárt okoz, legyen is az akármi oknál fogva, és ezt nem fizetik ki. Akkor ha nekimegyek valakinek hivatkozzak arra, hogy volt egy széllökés és nem kell fizetni?
Ford Capri MkI Essex
User avatar
Machine
nemleszgondhasegítis
Posts: 159
Joined: Fri Nov 16, 2007 11:38 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Dunakeszi

Re: viharkár

Post by Machine »

Hali!

Ha a biztosító elutasítja a kárigényedet, abban az esetben fellebbezni kötelező. Fellebbezéskor az ügyed egy harmadik félhez kerül, aki nem az adott biztosító szakembere. Sajnos a Te esetedben bizony erős jolly-t használnak.

Gyuszi bá rendes csóka...(a fiatalabbik meg kemény csóka :wink: )

Szerintem érdemes feszegetni a 2 éves kémény dolgot. Amennyiben szakemberek kivitelezték (terv, engedély, átvétel-hatóság által...) abban az esetben garanciális még. Ha ez így van, akkor a kivitelező ingyen építi meg Gyusziknak (2), és a biztosítós pénzről (ha ők kapnak) tárgyalhattok.

Kitartás, ha kell megyek kalapálni + csiszolni, az IZS után már nagyon megy :mrgreen:
"The highway still leads to hell"
User avatar
gigford
egyedülisszerelhet
Posts: 735
Joined: Sun Dec 12, 2004 6:51 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Debrecen

Re: viharkár

Post by gigford »

Egy kemenyt is bizonyos szabvanyok szerint epitenek meg. Mikor az ominozus vihar tortent, orszagosan is hatalmas viharokat jeleztek elore.
Tehat nagyobb volt a szelero, mint azt az eloiras szerint figyelembe kell venni tervezeskor.

Nem a semmiert van "viharkar" a biztositonal. Az egy kulon pont. Nem lehet elorejelezni, hogy 80 vagy 140km/h lesz a szelerosseg.
User avatar
Peti
egyedülisszerelhet
Posts: 931
Joined: Tue Jul 12, 2005 5:28 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: Budapest

Re: viharkár

Post by Peti »

Machine wrote: Szerintem érdemes feszegetni a 2 éves kémény dolgot. Amennyiben szakemberek kivitelezték (terv, engedély, átvétel-hatóság által...) abban az esetben garanciális még. Ha ez így van, akkor a kivitelező ingyen építi meg Gyusziknak (2), és a biztosítós pénzről (ha ők kapnak) tárgyalhattok.

Kitartás, ha kell megyek kalapálni + csiszolni, az IZS után már nagyon megy :mrgreen:
A kéményt épp tegnap építették újra, nem volt erre garancia...

Köszi a felajánlást, de a kalapálást inkább majd a Szellemarcú doktorra bízom! :wink:
Láttam én azt az Izs-t! :lol:
'81 Capri 3.0 SHO X-Pack project
'83 Granada 2.8i Ghia X project
User avatar
SONI
T.O.C.B.
Posts: 908
Joined: Fri Dec 03, 2004 1:16 pm
ClassicFord klubtag?: Igen
Location: PÁKOZD

Re: viharkár

Post by SONI »

Ügyvéd és per a biztositoval.
A kéményt csak úgy veszi át az épitési hatóság és a kéményseprők ha van egy felelős kivitelező!!!
Amit aláirásával igazol a kivitelező. hogy Ő szakszerűen az elő irásoknak megfelelően épitett meg. Ha jól emlékszem nem egy év a szavatosság :idea: Tehát ha egy müszaki szakértő megállapitja a kivitelezési hibát akkor máris van egy felelős a kémény ledőlésért.
Vannak kárszakártők (bár nem biztos ,hogy ez a nevük) akik a biztositoval harcolnak és tudják mik a lehetőségük az is egy lehetőség.
SONI,CSAK EGYGÁZ LÉTEZIK A PADLÓ ))))
Fsz.25.pont http://www.fordcapri.hu/forford3/viewto ... f=7&t=1581" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply