
Tehát az autóra nem fizetnek semmit, mert nem épület! Csak, ha a casco úgy van megkötve. Akkor sem fizetnének semmit, ha az autó bent állt volna a garázsban, és az ráomlott volna!
Tegnap volt kint a biztosítós, én mailben átküldtem a képeket, és ma ezt válaszolta:
"A vezető kárszakértőm tájékoztatott, hogy a szomszéd kéménye , melyet a vihar ledöndött az udvarukban álló gépjárműre, nem térül, csak casco biztosításban - szintén viharkárként - lehet a kárt téríteni.
A vihar "vis major", ezért az Ön szomszédja nem tehető felelőssé."
Mi az a vis maior?
A vis maior (vagy vis major) jelentése szó szerint „nagyobb erő”. A Bakos-féle Idegen Szavak Szótára (Akadémiai Kiadó, 1983) a következőt írja a kifejezésről: előre nem látott kényszerítő körülmény ill. elháríthatatlan akadály, amely meggátol valamely kötelezettség teljesítésében.
A vis maior tehát olyan esemény, amelynek bekövetkezése egyrészt nem előre kiszámítható, másrészt az ember (bármilyen ember) kevés ahhoz, hogy elhárítsa akár magát az eseményt, akár következményeit.
Jellegzetesen vis maiornak tekinthetők a természeti csapások és egyéb katasztrófák – árvíz, tornádó, földrengés, hajótörés, tűzvész – valamint olyan emberi megmozdulások, amelyek ellenállhatatlan, elemi erővel hatnak – háború, forradalom, rablótámadás, stb.
A vis maior jogi fogalom is, jellegéből fakadóan sem bekövetkezéséért, sem következményeiért nem felelős senki, így ezek nem róhatók fel senkinek. Amennyiben tehát egy eljárás során megállapítást nyer, hogy egy bekövetkezett esemény vis maior volt, az egyéni felelősség kérdését elvetik.
Ilyenkor lehet még valamit tenni?